Öneriler/Makaleler Facebook Paylaşımları ile E-ticaret Siteleri Uçuyor

Facebook Paylaşımları ile E-ticaret Siteleri Uçuyor

2004 yılının Şubat ayında kurulan Facebook’un 12. yılında Dünya’da her 6 kişiden biri Türkiye'de ise her iki kişiden biri aktif kullanıcı durumuna geldi.

Alışveriş Merkezi Facebook

Durum bu şekilde; yani insanların büyük bir çoğunluğu Facebook kullanıcısı olunca buraya tezgâh kurmak çok da cazip hale gelmeye başladı.  Yani tüketiciler ve insanlar neredeyse satışında orada olacağı kanaatine vardı.

Buralardaki yüksek potansiyel E-ticaret sitesi sahibinin de iştahını kabartıyor. Düşünelim bir firma iş yapacağına inandığı AVM' de veya güvendiği bir caddede çok yüksek kiralarla mağaza açabiliyor. Bu alanlarda mağaza açmanın en etkili sebebi tüketicilerin bu alanda yoğun bulunmalarıdır.

En İyi Nerede E-ticaret İle Satış Olur?

Etrafınızda en kalabalık iş yapılan caddeyi düşünün. Ben örnek olarak İstanbul Fatih'te Fevzi Paşa Caddesi veya Nişantaşı Rumeli Caddesi'ni verebilirim. Her iki cadde de oldukça yüksek kiralar söz konusu aylık 50 bin – 100 bin tl arası rakamlardan bahsediyorum. Ancak bu caddelere 20-30 metre arka sokaklarında kiralar 50/1 niteliğinde 1-2 bin tl'lerde olabilmektedir. Bu ayrışmayı iki alandaki potansiyel müşteri sayısı ile açıklayabiliriz. Yani insanların bol olduğu, çokça geçtiği ve gezindiği alanlar kıymetli!

Dünyanın en kalabalık caddeleri; Facebook, Google, İnstagram, Twitter vs.

KENDİ CADDENİZİ KURUN

Bunlar içinde konumuz şimdi en etkili olanı Facebook. Facebook size kendi caddenizi kurmanıza  (firma beğeni sayfası oluşturma), tabela asmanıza (Sayfa banner), İletişim kumanıza ve pazarlama yapmanıza olanak sağlıyor (tüketici yorumları, paylaşımlarınız ve mesajlar) .

Facebook tek başına satış için yeterli mi?

Değil elbette. İyi bir takipçiniz varsa bunlara iyi bir hizmet verebileceğiniz sunum ve alternatifleri gösterebileceğiniz bir mağazanızın da olması pek mühimdir. Profesyonel e-ticaret sitesi sahibiyseniz sosyal medyadan gelen müşterilerinize o zaman satış yapabilme olasılığınız yüksek olacaktır. Takipçileriniz elbette her zaman sizden alışveriş yapacak değil. Bu yüzden yüksek takipçi sayılarına oranla satışlarınız yüzdelerde çok düşük kalabilir. Ancak bu size ileride uzun vadede, ansızın satışlar getirebilecektir. Bir sabah işyerinizi açıp e-ticaret sitenizi veya maillerinize baktığınızda gece gerçekleşen satış rakamları o zaman yaptığınız işin ne kadar doğru ve isabetli olduğunu gösterecektir.

İyi bir e-ticaret sitesi ne derece faceebok ile entegre olmalıdır?


  • Sitenizde çok kolay görülebilen yerlerde sosyal medya hesaplarına iletişim butonları olmalıdır.
  • Sitenizdeki ürünlerinizi kullanıcılar kolaylıkla Facebook'ta like edebilmelidir.
  • Ürünlerinize veya sitenize kullanıcılar Facebook üzerinde yorum yapabilmelidir.

  • Sitenizin hem masaüstü hem tablet hem de mobil görünümü tam uyumlu olmalıdır. Çünkü sosyal medya kullanım oranları masa üstüne göre çok daha yüksek oranda mobilden gerçekleşmektedir.

  • Sitenizin mobil uygulaması, değil mobil uyumlu olması daha önemlidir.

  • Facebook hesabınızda sitenizdeki önemli hareketler, indirimler ve kampanyalar gibi bölümleri de belli periyotlar ile paylaşımı yapılmış olmalıdır.

  • Facebook hesabınız ile bu sitelerde kolaylıkla üye girişi (login) yapılabilmelidir.

Mobil Facebook ile Mobil Uyumlu E-ticaret

Bir Facebook kullanıcısının sizin sayfanızı ilk defa görmesi ve beğenmesi ile ilerleyelim bu mobil cihazda beğeni yapan kişi paylaşımınızdan etkilenip sitenizi giriş yapmak istediğinde;

Mobil internetin 4,5 G Hıza geçişi ve hızlı zaman geçirme özellikleri, birçok farklı sosyal medya hesapları ile insanlar artık kafalarını telefondan kaldırmadan zaman geçirmekte.


  1. Eğer siteniz mobil uyumlu değilse kaybettiniz demektir.

  2. Eğer sadece mobil uygulamanız varsa, mobil uygulamayı indirmeye yönlendiriyor ve tavsiye ediyorsa yine kaybetme olasılığınız yüksek. Çünkü kullanıcılar çok gerekmedikçe bir şeyi görmek için oradan oraya gitmek istemez, vazgeçer daha kısa yöntemler arar.

  3. E-ticaret siteniz responsive tasarımlı ise o zaman kazanmışsınız demektir. Kullanıcı sadece bağlantıyı (linki) tıklayarak sitenize kolaylıkla giriş yapacak ve mobil facebook hesabında olduğu gibi mobil uyumlu e-ticaret sitenizde de rahatlıkla zaman geçirebilecek hatta alışveriş yapabilecektir.

E-ticaret siteleri ise bugün sosyal medya ile ne kadar entegre ise ne kadar sık bu alanda etkili ve güçlü ise o derece satışlarına pozitif etki almaktadırlar. Diğer bir deyişle sosyal medya hesaplarında 100 bin ve üzeri takipçi sağlayabilenler düzenli bir satış yapan eticaret sitesine sahip olmuş oluyorlar. 100 bin barajı önemli, bu baraja yetişmeden de satış yapanlar yok mu elbette var. Hatta 1-2 bin kişi takipçisi olanlar arasında dahi iyi satış yapanlar var. Ancak bu siteler ya Google optimizasyonları çok iyi ya da Google vb. alanlarda reklamları bulunuyordur.

Mobil uyumluluk e-ticaret için neden bu kadar önemli;

Facebook'un yayınladığı istatistiklerde kullanıcılarının % 90 ı mobil uygulamaları kullanmakta. Etrafınıza bakarsanız masa üstü veya dizüstü cihazlardan ziyade mobil cihazlar sosyal medya ve facebook çok yoğun kullanılmaktadır.

Facebook ta beğeni artırmanın takipçi sağlama; 

Kendi firma sayfanız varsa beğeni artırmak için reklam yapmanız şart, reklamsız büyümek oldukça zaman alan ve zor bir süreç. Paylaşımlarınız etkili ve sıradışı olmalı. Dikkat çekmeli sadece ürün odaklı değil bazen eğlenceli, bazen hüzünlü, bazen ise bilgi veren içerikler üretilmelidir. Ne fazla ne az paylaşım olmalıdır. Profesyonelce yönetilen Facebook hesapları reklamlarında katkısı ile bir süre sonra inanılmaz beğeni sayılarına ulaşabilecektir. Bu konuda hem zamanınız hem de bilginiz yeterli olmalıdır. Dilerseniz, sosyal medya hesapları ile birlikte e-ticaret sitenizin entegreli yürütülmesi hizmeti firmamızca verilmektedir.

Bu linkten WOY (Web Organize ve Yönetim) konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

47963 kez okundu