Duyurular Bad Rabbit Hızla Yayılıyor. Aman Dikkat!

Bad Rabbit Hızla Yayılıyor. Aman Dikkat!

Bir bakmışsınız Siyah bir ekran ve ekranda  ‘Bad Rabbit’ (kötü tavşan) adlı virüsün Siyah ekranı. Rusya ve Ukrayna’nın ardından Türkiye ve Almanya’ya da yayılmaya başlayan ‘Bad Rabbit’ Çok başımızı ağırtacak gibi. ‘Bad Rabbit’ Yeni nesil bir fidye yazılımı. Bilgisayarı açmanın bedeli ise yaklaşık 300 dolardan başlıyor.

 

 

Yeni aldığımız uyarılara göre son derece tehlikeli yeni bir fidye yazılımının ortaya çıktığı, Rusya’daki İnterfaks haber ajansı sisteminin ve yine Rusya’da yayın yapan Fontanka gazetesi bilgisayarlarının kilitlenmesiyle ortaya çıktı. 23 Ekim’de başlayan saldırı kısa sürede Ukrayna’da Enformasyon Bakanlığı, Sivil Havacılık, Kiev Metrosu ve Odessa Havalimanı bilgisayarlarını kilitledi.

 

 

 

 

Önceki fidye yazılımı ‘ExPetr’e benzeyen, ancak yakalanması çok daha zor olan ‘Bad Rabbit’in izin süren antivirüs yazılım şirketleri, virüsün ‘Adobe Flash Player’ güncellemesi gibi görünen sahte bir yazılımla gediğini tespit etti.

 

 

 

 

Virüsün bulaşması durumunda ekrana kırmızı yazılı ‘Bad Rabbit’ uyarısı çıkıyor ve 48 saate ayarlı saat geri saymaya başlıyor. Bilgisayarın sahibine bir site adresi verilerek buraya 0,05 bitcoin (yaklaşık 300 dolar) ödeme yapılması isteniyor. Ödeme yapıldıktan sonra bilgisayarı çözen şifre veriliyor. Ödemenin 48 saat içerisinde yapılmaması durumunda fiyat iki misline çıkıyor.

 

 

 

 

Antivirüs yazılım şirketleri fidyeci virüsün Rusya ve Ukrayna’nın ardından Türkiye ve Almanya’ya saldırmaya başladığını duyurdu. Ancak Türkiye ve Almanya’ya yönelik saldırıların henüz başlangıç aşamasında olduğu da gelen bilgiler arasında.

 

 

16172 kez okundu